Pages Navigation Menu

parkietcompl - invest parkiet Gdynia, Warszawa

Forniry modyfikowane z Poznania

Forniry modyfikowane z Poznania

Drewno od zawsze króluje w naszych domach od mebli, przez podłogi, po elementy konstrukcji. Jestem elementem domu i kojarzy się z domem. Jest użyteczne i niezmiennie modne, choć ulega rozwojowi technologii i modom. Na szczęście. Dzięki temu bowiem możemy korzystać m. in. z fornirów – drewnianych, cienkich płatów, mających zastosowanie jako okleiny czy obłogi. Mają one różną grubość i mogą mieć różny kolor czy wygląd – dlatego są tak atrakcyjne.

 

Szczególnie popularne były w latach 20-30 XX wieku. Obecne wręcz wszędzie a przy tym bardzo starannie wykonane, i wyrafinowane. Dziś używany fornir ma nieco prostsze formy, na ogół.
Fornir to materiał, który powstaje długo, w wieloetapowym procesie. To duża sztuka i od jej kunsztu zależy, czy tak powstały płat będzie elastyczny (a powinien) i odporny na uszkodzenia. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się forniry modyfikowane. Poznań jest jednym z czołowych miast, gdzie można takie forniry zakupić. Wyróżniają się one bogactwem kolorów i faktur. Używa się do ich tworzenia różnych gatunków drewna. Mają też tę zaletę, że możliwe jest uzyskanie płatów o bardzo podobnym odcieniu i ułożeniu słojów, co jest ważne szczególnie przy dużych powierzchniach.