Podłogi drewniane – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jaki materiał do wykończenia podłogi wybrać? Z racji tego, że podłoga jest wymieniana bardzo rzadko i z reguły towarzyszy nam przez wiele lat warto postawić na rozwiązanie uniwersalne i trwałe. Takie, które mimo upływu czasu i zmieniających się trendów nadal będzie dobrze wyglądać. Jednym z takich materiałów jest z pewnością drewno.
Dodatkowo, podłogi drewniane są bardzo przyjemne w użytkowaniu. Taka posadzka jest ciepła i miła w dotyku niezależnie od pory roku, dzięki czemu chodzenie po niej boso to prawdziwa frajda. Mnogość dostępnych obecnie wzorów i wariantów kolorystycznych pozwala też dopasować wygląd podłogi do swoich oczekiwań. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę przy wyborze deski podłogowej?
Klasa selekcji deski
Klasy selekcji to nic innego jak podział desek na kilka kategorii, przede wszystkim pod kątem wizualnym. Co ważne, niższa klasa nie oznacza gorszej jakości drewna. Głównymi wyznacznikami sortowania są: wielkość i ilość sęków, różnorodność i rodzaj usłojenia oraz występowanie przebarwień.
Wybrana klasa sortowania będzie też w dużej mierze decydować o cenie podłogi. Najwyższa klasa – bez sęków oraz przebarwień – z racji ograniczonej dostępności jest najdroższa. Wynika to z faktu, że takiego drewna jest po prostu w przyrodzie najmniej. Deski podłogowe w klasie drugiej lub trzeciej będą bardziej przyjazne cenowo, a zdaniem wielu osób wyglądają też bardziej naturalnie.
Podłoga lakierowana czy olejowana?
Tradycyjną i najbardziej powszechną metodą zabezpieczania drewnianego parkietu jest lakierowanie. Lakier tworzy na powierzchni drewna szczelną barierę, która chroni przed wnikaniem wody i innych płynów. Tym samym taka podłoga charakteryzuje się dużą odpornością na zaplamienie. Posadzki zabezpieczone lakierem nie wymagają też nakładania okresowo żadnych preparatów do pielęgnacji. Do wad lakieru należy zaliczyć brak możliwości wykonania miejscowych napraw.
Alternatywnym sposobem zabezpieczenia drewnianej podłogi jest olejowosk. Jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie naturalnego oleju (który wnika głęboko i impregnuje drewno) oraz wosku (który tworzy warstwę odpychającą wodę na powierzchni drewna). Dużą zaletą olejowosku jest możliwość wykonania miejscowych napraw w razie potrzeby. Z kolei pewnym utrudnieniem jest konieczność zakładania oleju pielęgnacyjnego co kilka miesięcy.
Jakie kolory są najpopularniejsze?
Producenci prześcigają się wprowadzając coraz to nowe wykończenia na rynek, dlatego podłogi drewniane są obecnie dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Trendy często się zmieniają, natomiast od jakiegoś czasu prym wiodą kolory imitujące barwę surowego drewna.
Z uwagi na fakt, że dany kolor będzie wyglądał inaczej w zależności od rodzaju światła, warto wypożyczyć próbkę podłogi i sprawdzić jak będzie wyglądać we wnętrzu docelowym.
W salonach sprzedaży zazwyczaj mamy do czynienie ze sztucznym światłem, co zupełnie zmienia odbiór kolorów.
Podłogi Kraków – z jakich etapów składa się montaż parkietu?
Po wybraniu wymarzonej podłogi warto też dołożyć starań żeby wybrać fachową ekipę montażową. Aby posadzka była nie tylko piękna, ale i trwała układanie parkietu powinno składać się z następujących etapów:
– pomiar wilgotności wylewki – do montażu można przystąpić dopiero, gdy podłoże jest odpowiednio suche
– szlifowanie posadzki z mleczka cementowego – po to, aby grunt wniknął głębiej
– gruntowanie – pozwala ujednolicić chłonność podłoża i zwiększyć przyczepność kleju
– układnie deski na kleju wysokiej jakości