Pages Navigation Menu

parkietcompl - invest parkiet Gdynia, Warszawa

Sposób na piękną podłogę – cyklinowanie

Sposób na piękną podłogę – cyklinowanie

Podłogi z drewna od zawsze budzą zachwyt – są piękne, trwałe i przede wszystkim naturalne. Są piękną ozdobą domu, a odpowiednio pielęgnowane będą cieszyć oczy przez długie lata. Zabiegiem, który pomaga w utrzymaniu podłogi w dobrym stanie jest cyklinowanie, które warto wykonywać regularnie. Na czym dokładnie ono polega i jakie korzyści z niego wynikają?

Na czym polega cyklinowanie podłogi?

Drewniana podłoga jest bardzo elegancka, ale niestety dość droga. Jednak wysoka cena idzie w parze z jakością, ponieważ jest to jedna z najtrwalszych okładzin. Posiadacze parkietów doskonale wiedzą, że aby podłoga była piękna i spełniała swoje właściwości użytkowe konieczne jest cyklinowanie, polegające na zdarciu lakieru z wierzchniej powłoki drewna. Renowacja parkietu ma na celu odsłonięcie świeżej, pięknej faktury, aby na wykończyć ją na nowo przy użyciu specjalnych preparatów ochronnych. Cyklinowanie parkietów jest możliwe dzięki użyciu specjalnej maszyny – cykliniarki. W zależności od tego, jak bardzo zniszczona jest podłoga, należy cyklinowanie powtórzyć nawet kilka razy. Optymalnie jest powtórzyć cały proces od trzech do pięciu razy, za każdym razem zmieniając gramaturę papieru ściernego, dopasowując go do rodzaju drewna.

Etapy cyklinowania parkietu

Układanie parkietu jest zadaniem, które wymaga umiejętności i precyzji, ale późniejsze cyklinowanie również jest procesem, którego nie da się szybko przeprowadzić. Oczywiście wszystko zależy od stopnia zużycia posadzki. Zanim jednak rozpocznie się renowacja należy sprawdzić czy parkiet jest klejony czy może mamy do czynienia z podłogą pływającą. W zależności od tego będą potrzebne inne narzędzia. Cały proces cyklinowania rozpoczyna się od wykorzystania grubego papieru ściernego, a następnie zmniejsza się jego gramaturę. Na końcu, kiedy już wiadomo, że cała podłoga jest równa i czysta można przejść do uzupełniania braków. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty, które miesza się z pyłem z cyklinowania. Po wypełnieniu szczelin należy wyszlifować podłogę drobnoziarnistym papierem i wypolerować. Na samym końcu konieczne jest odpylenie parkietu i nałożenie środków ochronnych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Z pewnością nie należy oszczędzać na preparatach ani narzędziach. Bardzo ważnym elementem procesu renowacji podłogi jest jej polakierowanie, ponieważ tylko wtedy efekt cyklinowania będzie trwały, a przy okazji parkiet będzie zabezpieczony przed zarysowaniami, plamami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi.