Pages Navigation Menu

parkietcompl - invest parkiet Gdynia, Warszawa

Jak odpowiednio dbać o drewno?

Jak odpowiednio dbać o drewno?

Drewno jest materiałem, który ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Wykonuje się z niego meble jak również wiele innych przedmiotów, wykorzystywanych w domu jak również w wielu innych miejscach. Zaletą drewna jest to, że wykonane z niego elementy mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak też na zewnątrz. Aby jednak drewno przez długi czas zachowało swój wygląd, ważna jest jego właściwa impregnacja, dzięki czemu zyskuje trwałość na wiele lat.

Ochrona dzięki różnym środkom

Ochrona drewna to kwestia priorytetowa, zwłaszcza jeśli konstrukcja ma znajdować się na zewnątrz. Jest bardzo wiele różnorodnych środków, które mają zapewniać właściwą ochronę. Jednym z częściej stosowanych jest impregnat do drewna, który często jest środkiem wielozadaniowym. Odpowiednio dobrany impregnat chroni przede wszystkim przed robakami, które często traktują drewna jako swój pokarm. Ponadto sprawia, że jest ono znacznie bardziej odporne na wilgoć. Drewno powinno być impregnowane w odpowiednich warunkach, dobrze jeśli można to zrobić wcześniej. Jeśli jednak impregnacja następuje dopiero po postawieniu budowli, wówczas najlepiej robić to w sprzyjających warunkach pogodowych czyli wtedy kiedy nie pada i jest sucho. Zadaniem impregnatu jest przede wszystkich wchłonięcie w strukturę drewna, dzięki czemu jest ono dobrze zabezpieczone. Jednakże obecnie impregnaty często zawierają także odpowiednio dobrane substancje które sprawiają że drewno nabiera nieco innego niż naturalny kolor. Więcej na designersko.pl.

Jak pomalować drewno

Drewno może mieć obecnie niemalże każdy kolor, co jest zaletą wielu farb i podobnych środków, które można do tego celu wykorzystać. Pozostawienie naturalnego koloru drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie można uzyskać przy pomocy lakieru. Najczęściej stosuje się lakier bezbarwny, który nie tylko zachowuje naturalny kolor drewna ale również jego strukturę. Ciekawym środkiem jest lakierobejca, która łączy w sobie cechy lakieru i bejcy, często wykorzystywanej do zmiany barwny drewna. Sama bejca wnika w strukturę drewna, jednak pod wpływem wilgoci może się wypłukiwać i nie daj zbyt dobrego jego zabezpieczenia przed wilgocią. Lakierobejca nie tylko nadaje kolor, ale również zabezpiecza drewno podobnie jak lakier.

 

Plusem jest dość szybkie stosowanie jednego produktu zamiast dwóch jak również widoczność struktury drewna. Obecnie na rynku znaleźć można również szeroki wachlarz różnorodnych farb do drewna, które umożliwiają jego pomalowanie na niemalże dowolny odcień. Większość z nich dość dokładnie kryje powierzchnie drewna, jednak niektóre produkty pozostawiają widoczne słoje. Przy wyborze odpowiedniej farby dobre jest zwrócić uwagę na to, czy jest ona przeznaczona do wnętrz czy do artykułów z przeznaczeniem na zewnątrz. Różnią się one bowiem składem, szczególnie produkty przeznaczone na zewnątrz mogą zawierać w składzie substancje, których nie powinno stosować się w pomieszczeniach. Obecnie farby do drewna bez większych problemów znaleźć można w każdym sklepie z materiałami budowlanymi.

Artykuł powstał na podstawie jaw.pl.